Trochę o żywieniu małego corgi !

Podstawą wychowania zdrowego / szczęśliwego szczeniaka jest karmienie odpowiednim pokarmem, w odpowiednich proporcjach, we właściwym czasie. Początkowo karmienie szczeniaka może wydawać się dość proste, ale w porze posiłku jest coś więcej, niż zdaje sobie sprawę wielu nowych właścicieli.

Co powinien jeść szczeniak?

Przede wszystkim szczenięta powinny być karmione wyłącznie karmą dla szczeniąt: dietą opracowaną specjalnie pod kątem ich wyjątkowych potrzeb żywieniowych. Szczenięta budują kości, rozwijają mięśnie i rosną organy w wyjątkowo szybkim tempie. Ich ciała codziennie spalają mnóstwo energii (czyli kalorii). Średnio szczeniak potrzebuje dwa razy więcej kalorii dziennie niż dorosły pies o tej samej wadze.

Oprócz wysokich wymagań kalorycznych szczenięta mają również wyjątkowe potrzeby żywieniowe. Na przykład szczenięta wymagają określonej ilości wapnia w diecie. W przeciwnym razie mogą rozwinąć się metaboliczna choroba kości lub schorzenia ortopedyczne, takie jak wczesne zapalenie stawów.

Dlatego ważne jest, aby zapewnić szczenięciu specjalistyczną karmę, która jest zarówno bogata w kalorie, jak i składniki odżywcze.

Nie karm szczeniaka karmą dla dorosłych psów!

Karmienie szczeniąt karmą dla dorosłych pozbawi go niezbędnych składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Może to prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych w późniejszym życiu.

Czy można przygotowywać karmę dla szczeniąt w domu ?

Karmienie szczeniąt świeżymi surowcami może być bardzo korzystne ale jest pracochłonne i wymaga odpowiedniej specjalistycznej wiedzy.  Jednak jak powiedziałem wcześniej, nie polecam tego robić. Szczenięta mają bardzo specyficzny zestaw wymagań żywieniowych, którym bardzo trudno będzie sprostać przygotowując posiłek dla szczeniaka w domu. Zrób to sam dla szczeniaka to po prostu przepis na katastrofę.

Czy powinienem zmienić karmę mojego szczeniaka?

Kiedy szczenię pojawia się w nowym domu (w wieku około 10 tygodni) jest już przyzwyczajone do jedzenia stałego pokarmu i nie korzysta z mleka matki. Zostaw je na dotychczasowej diecie przynajmniej na razie. Ogromnym błędem będzie natychmiastowa zmiana jedzenia.  

Pamiętaj, że Twój szczeniak został właśnie odłączony od swojej dotychczasowej rodziny i jedynego środowiska, które znał do tej pory. Może być przestraszony, przytłoczony i zestresowany (nawet jeśli na zewnątrz tego nie okazuje). Jedynym stałym elementem jego życia w tym okresie adaptacyjnym będzie pożywienie. Nie odbieraj tego.

Jeśli chcesz zmienić karmę swojego szczeniaka, osobiście zalecam rozpoczęcie tego przejścia 8 tygodni po dniu, w którym zamieszkał w Twoim domu. Powinno to dać Twojemu szczeniakowi wystarczająco dużo czasu na aklimatyzację i umożliwić bezstresowe przejście z jednej karmy na inną. Zalecam również przestrzeganie 7-dniowego harmonogramu zmiany dotychczasowej karmy na nową.  

Jak powinienem karmić swojego szczeniaka?

To zależy od szczeniaka, nie ma jednej miary dla wszystkich, jeśli chodzi o potrzeby żywieniowe szczeniąt. Na szczęście przeprowadzono wiele badań na ten temat i istnieje kilka niezawodnych sposobów na zapewnienie szczeniakowi wszystkiego co jest mu potrzebne. Po pierwsze, istnieje powszechne błędne przekonanie, że szczeniak musi być bardziej karmiony, gdy jest większy. To po prostu nieprawda.

„Aby promować normalny wzrost, większość szczeniąt potrzebuje takiej samej ilości kalorii od około 4 do 12 miesiąca życia.  Mimo że stają się coraz większe, z wiekiem zużywają mniej kalorii na rozwój ”.

Ile karmy codziennie ma dostać Twój szczeniak?

Idealna wielkość porcji dla szczeniaka zależy od jego metabolizmu, poziomu aktywności i budowy ciała. Gdy Twój hodowca poda Ci punkt wyjścia czyli dzienną ilość karmy, którą otrzymywał szczeniak,  prawdopodobnie będziesz musiał dokonać drobnych zmian. Będzie to spowodowane innymi warunkami bytowymi w Twoim domu. Na przykład szczeniak będzie sam bez swoich braci i sióstr, więc prawdopodobnie więcej czasu będzie spędzał na sen. W Twoim domu może być np. wyższa temperatura niż w domu hodowcy itd..  To spowoduje, że będziesz musiał zwiększyć lub zmniejszyć ilość podawanej karmy w ciągu jednego dnia. Podstawową rzeczą w tym okresie jest ciągła kontrola kondycji szczenięcia. Hodowca w momencie spotkania na pewno wyjaśni Ci praktycznie jaka powinna być optymalna kondycja.

Jak często powinienem karmić szczeniaka?

2 miesiące – 3 miesiące: pierwsze miesiące szczeniaka to szybki wzrost. Aby wspierać szybki wzrost, szczeniak będzie musiał regularnie jeść. Ograniczenia w diecie w tym wieku mogą powodować nieregularny wzrost i mogą mieć konsekwencje w przyszłości. W tym wieku szczenięta powinny otrzymywać karmę przynajmniej 3 razy dziennie.

4 miesiące – 6 miesięcy: nadal utrzymujemy podawanie 3 posiłków dziennie chyba, że szczeniak będzie miał mniejszy apetyt lub latem podczas wysokich temperatur. Wtedy możemy zmniejszyć częstotliwość do d2 posiłków dziennie. Częste karmienie szczeniąt ułatwia im trawienie pokarmu i pomaga utrzymać stały poziom energii przez cały dzień.

Najważniejszą rzeczą do zrobienia na tym etapie jest uważne monitorowanie kondycji ciała szczeniaka. Psy w tym wieku mogą łatwo (i szybko) mieć nadwagę, jeśli są przekarmiane.

6 miesięcy -12 miesięcy: w wieku 6 miesięcy możesz przejść na karmienie 2 posiłkami dziennie. W tym momencie organizm psa dojrzał na tyle, że jego metabolizm może opierać się o dwa karmienia.

Jeśli zdecydujesz się karmić swojego psa dwa razy dziennie, upewnij się, że między śniadaniem a kolacją nie ma więcej niż 12 godzin przerwy.

Kiedy powinieneś przestać podawać karmę dla szczeniąt swojemu corgi ?

Gdy corgi osiągnie fizyczną dojrzałość nie będzie już potrzebował karmy dla szczeniąt, zawierającej podwyższoną zawartość energii i wielu makro i mikroelementów. Ma to miejsce w różnym czasie w zależności od rasy psa. W przypadku Corgi dzieje się to zwykle w wieku około jednego roku.

Więc co będzie dalej? „Czym mam teraz karmić mojego psa?”

Przede wszystkim nie trzymaj swojego psa na karmie dla szczeniąt. Jak już wiesz, karma dla szczeniąt jest niezwykle bogata w kalorie i składniki odżywcze. Może to prowadzić do poważnego przekarmienia, otyłości i może powodować inne problemy zdrowotne w dalszej perspektywie u dorosłego psa. Podczas przechodzenia z karmy dla szczeniąt na karmę dla dorosłych psów, zalecam trzymanie się tej samej marki. To ogólnie ułatwi psu przejście. Zawsze POWOLI przyzwyczajaj psa do nowej karmy. Najpierw jako smakołyk a później mieszając w coraz większym stosunku z dotychczasową karmą.  

Reasumując

Podróż od szczenięcia do dorosłości jest zabawna, ekscytująca, ale także kluczowa dla przyszłego rozwoju Twojego psa. Jednym z najważniejszych czynników rozwoju Twojego szczeniaka jest jego pożywienie i sposób, w jaki je karmisz.

Szczenięta powinny ZAWSZE być karmione karmą dla szczeniąt  lub w sposób profesjonalny przygotowanym domowym jedzeniem.  

Po osiągnięciu przez naszego młodego welsh corgi pembroke 6 miesiąca życia a tak naprawdę kiedy nasz szczeniak wymieni zęby możemy próbować wprowadzać naturalne, świeże produkty, najpierw jako smakołyk a później jako część podstawowej diety. Może to być świeże mięso, biały ser, gotowane warzywa.

Po osiągnięciu przez nie dorosłości powinny otrzymywać karmę dla dorosłych psów lub specjalistyczną karmę w zależności od ich zapotrzebowania wynikającego z trybu życia np. psy  pracujące w agility lub psy pracujące jako pasterskie powinny otrzymywać karmę ze zwiększoną zawartością energii. 

SMACZNEGO 🙂