Kolejne bardzo ciekawe artykuły tym razem dotyczące kleszczy znaleźliśmy na stronie Przychodni PROVET oraz Pedigree. Zachęcamy do lektury:
Najpierw porozmawiajmy o tym kto to jest kleszcze i czym grozi bezpośredni kontakt z nim?
Kleszcz to malutki pajęczak – pasożyt, który żywi się krwią zwierząt i ludzi. Występuje najliczniej na łąkach i w lasach, choć można go spotkać także w parku czy na trawniku przed blokiem. Ukąszenie kleszcza jest niebezpieczne, ponieważ przenosi on kilka poważnych chorób. Dla psów groźna jest przede wszystkim babeszjoza. Kleszcz żeruje od wiosny do jesieni, w okresie zimowym nie ginie, ale pozostaje w stanie hibernacji. Może przetrwać bardzo długo bez pożywienia. Uczepiony spodniej części liści traw, drzew i krzewów czeka wiele tygodni, a czasem nawet miesięcy na swoją ofiarę. Kiedy już zaatakuje, trudno go zauważyć w gęstym psim futrze, ponieważ ma zaledwie kilka milimetrów. Jak zauważyć kleszcza u psa? Warto podczas codziennego szczotkowania sierści sprawdzać, czy czasem w skórę czworonoga nie jest wczepiony niepożądany gość.
” Jak walczyć z kleszczami?
Nie istnieją sposoby, które uchronią naszych pupili w 100%. Jednak najskuteczniejsza okazuje się profilaktyka, nierzadko z użyciem dwóch różnych preparatów.
Preparaty:
1. obroża przeciwkleszczowa – zazwyczaj daje ochronę na okres około 8 miesięcy. Nie poleca się stosowania jej u zwierząt o gęstej sierści ze względu na konieczność kontaktu obroży ze skórą.
2. tabletka – najnowsza i potencjalnie najskuteczniejsza metoda. Okres działania wynosi w zależności od producenta od miesiąca do nawet 3. Można stosować równocześnie z innymi preparatami.
3. spot-on – najbardziej popularna metoda. Pełna skuteczność preparatu osiągana jest tylko przy zachowaniu odpowiedniego czasu bez kontaktu z wodą czy deszczem. Okres działania różny, waha się między 2 a 8 tygodni.
W przypadku gdy zauważymy kleszcza wgryzionego w skórę naszego pupila należy go umiejętnie usunąć. Zabieg usuwania kleszczy wykonuje się to poprzez wyciągnięcie lub wykręcenie zdecydowanym ruchem. Kleszcza należy chwycić jak najbliżej skóry przy użyciu pęsety lub specjalnego przyrządu do ich usuwania. Przy braku doświadczenia zalecamy konsultację z lekarzem weterynarii, gdyż pozostawienie fragmentu kleszcza w skórze zwiększa ryzyko zachorowania na choroby odkleszczowe, a także przyczynia się do wystąpienia odczynu zapalnego w miejscu ukąszenia. Jeśli nie czujesz się na siłach, zarejestruj się na zabieg usuwania kleszczy.
Lepiej zapobiegać niż leczyć! Leczenie chorób odkleszczowych może być się kilkanaście razy droższe od profilaktyki, a także okazać się nieskuteczne! „