Długi weekend sierpniowy spędziliśmy w Wiedniu. To była niesamowita wycieczka, zwiedzaliśmy : Pałac Schönbrunn, Katedra św. Szczepana, Muzeum Historii Naturalnej. Zachęcamy do obejrzenia kilku zdjęć.
Pałac Schönbrunn – pałac zbudowany w XVII–XVIII w. na zlecenie cesarza Leopolda I, zaprojektował go Johanna Bernharda Fischera von Erlacha. Znajduje się w 13. dzielnicy Wiednia, Hietzingu. W 1996 pałac wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Pałac wzniesiony na południowy zachód od Wiednia, w Parku Schönbrunn. Barokowy wystrój nadała za panowania Marii Teresa. Kolor żółty, na który została pomalowana elewacja, był jej ulubionym. Wnętrza pokryte są licznymi freskami i sztukaterią. Apartamenty udostępnione są zwiedzającym. W przybudówce obecnie jest Muzeum Powozów. Sam teren wokół pałacu to ogród w stylu francuskim, w którym jest Palmiarnia. Na wzgórzu, z którego roztacza się widok na pałac i Wiedeń jest Glorietta. Poniżej wzgórza jest Fontanna Neptuna.
Pałac ma 1441 komnat, z czego 45 udostępniono zwiedzającym. Wnętrza utrzymane są w stylu rokoko.
Katedra Świętego Szczepana (niem. Stephansdom, Domkirche St. Stephan) – duma i jeden z symboli miasta Wiednia, znana z licznych przedstawień w dziejach malarstwa i grafiki. Wznosi się pośrodku Stephansplatz w sercu najstarszej części miasta.
Katedra jest najważniejszą i jedną z najstarszych świątyń w stolicy Austrii.
Katedra ta należy do największych świątyń europejskich, jej całkowita długość wynosi 107, zaś szerokość 34 metry. Ponad dachami katedry wznoszą się cztery wieże
Muzeum historii naturalnej w Wiedniu, otwarte w 1889. W muzeum jest 39 sal z ekspozycjami.
Na półpiętrze znajdują się wystawy geologiczne, mineralogiczne i petrograficzne. Do bardziej znaczących eksponatów należą: halit z Wieliczki , okaz kwarcu dymnego ważący 115 kg. Poza tym można obejrzeć np. atakamit z Wallaroo (Australia), około 1100 meteorytów, w tym ważący około 300 kg Knyahinya, kawałek bazaltu z Księżyca o masie 83,7 g.