Właściwa socjalizacja jest prawdopodobnie najważniejszym „treningiem”, jaki kiedykolwiek wykonasz ze swoim szczeniakiem. Nowi właściciele szczeniąt mają małą szansę na odpowiednią socjalizację swojego szczeniaka. Rzeczy, których doświadcza szczeniak w tak krótkim czasie, będą miały wpływ na psa przez resztę jego życia!
Na szczęście socjalizacja nie jest trudna i większość właścicieli psów socjalizuje swoje zwierzęta. Zdarza się że nowi opiekunowie nawet nie zdają sobie sprawy z tego, co robią.
Cel socjalizacji szczeniąt
Większość ludzi myśli, że socjalizacja oznacza zabawę i interakcję z wieloma innymi psami, ale wcale tak nie jest! „Właściwa socjalizacja szczeniąt” polega na przyzwyczajeniu szczeniaka do nowych środowisk: widoków, zapachów, dźwięków, ludzi i sytuacji. Socjalizacja jest bardzo ważna dla zdrowia i dobrego samopoczucia Twojego psa. Pies słabo zsocjalizowany stanowi zagrożenie dla innych i dla siebie. Niepełna lub niewłaściwa socjalizacja podczas [wspomnianego powyżej okresu socjalizacji] może zwiększyć ryzyko wystąpienia problemów behawioralnych w późniejszym życiu, w tym strachu, unikania i/lub agresji… Problemy behawioralne, a nie choroby zakaźne, są główną przyczyną śmierci psów poniżej trzeciego roku życia. Ważne jest, aby w ciągu pierwszych kilku miesięcy życia psa zapewnić mu komfortowe życie poprzez odpowiednią socjalizację z otaczającym go światem.
Jak wygląda prawidłowa socjalizacja
Przedstawiając szczeniakowi nowe rzeczy, zawsze chcesz, aby jego doświadczenia były pozytywne. Może to oznaczać używanie smakołyków, pochwał, czułości lub zabawy, aby nagradzać szczeniaka za spokojne angażowanie się w nowe rzeczy. Socjalizacja nie zawsze wymaga od szczeniaka interakcji z czymś. Na przykład Twój szczeniak nie musi witać się ani bawić z każdą nieznajomą osobą lub psem, z którą się spotka. Jednak MUSI odpowiednio zachowywać się wobec obcych ludzi i psów. Pod wieloma względami socjalizacja polega również na szkoleniu szczeniaka, jak powinien wchodzić w interakcje ze światem. Kiedy socjalizujesz swojego szczeniaka, ważne jest, aby pomyśleć o skojarzeniach, które budujesz i jakie zachowania się z nich rozwiną.
Jak cywilizować szczeniaka
Wszystkie szczenięta przeżywają krytyczny okres socjalizacji w ciągu pierwszych trzech-czterech miesięcy, który będzie stanowić podstawę w ich życiu emocjonalnym! W miarę jak Twój szczeniak przekracza kolejne etapy w swoim życiu, jego potrzeby socjalizacyjne ulegają zmianie.
0-9 tygodni
Przez pierwsze dwa miesiące życia szczeniak nadal jest z matką. Uczy się kontaktów towarzyskich z rodzeństwem i zdobywając nowe umiejętności, które ukształtują jego wczesny rozwój psychiczny. Właściwa socjalizacja w tym okresie jest kluczowa dla Twojego szczeniaka. Jego mózg jest wciąż na najwcześniejszym i najbardziej wrażliwym etapie rozwoju! Dlatego większość renomowanych hodowców, weterynarzy zalecają, aby pozostawić szczeniaka z matką i rodzeństwem do ukończenia osmego tygodni!a Daje to wystarczająco dużo czasu, aby maluch mógł się rozwinąć i nauczyć swoich pierwszych, najważniejszych umiejętności życiowych. Oddzielenie szczeniaka od rodziny przed 6 tygodniem może spowodować nieodwracalne szkody psychiczne u psa, które mogą trwać do końca życia.
Dobry hodowca dołoży wszelkich starań, aby wykorzystać ten jakże wrażliwy okres, socjalizując swoje szczenięta z różnymi rzeczami. Programy takie jak wczesna stymulacja neurologiczna (ENS) to tylko jedna z wielu technik odchowu szczeniąt, które renomowani hodowcy stosują, aby zapewnić swoim szczeniętom sukces w ich przyszłych domach.
9-20 tygodni
Przyprowadziłeś szczeniaka do domu i obowiązki socjalizacyjne należą teraz do Ciebie! Niestety Twój szczeniak wejdzie w swój pierwszy okres strachu około 10-11 tygodnia życia. Twój szczeniak zacznie reagować ostrzegawczo, dlatego niezwykle ważne jest, aby każda interakcja z Twoim szczeniakiem była zabawowa i pozytywna. Chociaż nie chcesz przytłoczyć szczeniaka, poruszając się zbyt szybko, spróbuj przedstawić maluchowi jak najwięcej ludzi, zwierząt, rzeczy, jak tylko możesz, zachowując zabawowe , ale kontrolowane środowisko. Kiedy po raz pierwszy przyprowadzasz szczeniaka do domu, pozwól mu zapoznać się z nowym otoczeniem i członkami ludzkiej rodziny, zanim zaczniesz pokazywać mu nieznajome miejsca i obcych ludzi.
Co robić?
Zapisz się na zajęcia dla szczeniąt. Zapisanie się do psiego przedszkola to jedna z najlepszych możliwości socjalizacji dostępnych dla nowych właścicieli szczeniąt. Daje to Twojemu psu możliwość interakcji z obcymi psami i ludźmi w kontrolowanym i bezpiecznym środowisku. Narzędzia i umiejętności, których nauczysz się po drodze, przyniosą korzyści Tobie i Twojemu psu jeszcze długo po zakończeniu zajęć. Jedna ważna uwaga: PAMIĘTAJ, aby skonsultować ten pomysł z hodowcą, który doskonale zna charakter i predyspozycje szczeniaka, którego stałeś się szczęśliwym właścicielem.
Nie karz swojego szczeniaka
Chociaż Twój szczeniak z pewnością będzie czasami powodował frustrację, upewnij się, że ZAWSZE starasz się używać pozytywnych technik wzmacniających (pochwały, nagrody, zachęty). Podniesiony głos, słowa „FE, NIE WOLNO” też powinny być używane ale w kontrolowany i bardzo przemyślany sposób. Upewnij się, że wychowujesz go w bardzo wspierającym, spokojnym otoczeniu.
Nie spotykaj się z innymi psami w parkach dla psów
Chociaż kuszące jest, aby myśleć o psich parkach jako świetnym miejscu do zabawy dla psów i zużycia nadmiaru energii, często jest to złe miejsce do socjalizowania szczeniaka. Nieznajome psy są nieprzewidywalne, całkowicie niekontrolowane, a złe doświadczenia na początku mogą być traumatyczne dla szczeniaka. Oznacza to, że źle zachowujące się lub nadmiernie podniecone psy mogą sprowadzić szczeniaka na niewłaściwą drogę. Mogą wywołać lęk na całe życie i nauczyć go złych nawyków w kontakcie z innymi psami. Nieszczepione psy również stanowią zagrożenie dla Twojego szczeniaka. Parki dla psów są znane z rozprzestrzeniania się pasożytów i innych chorób zakaźnych, na które szczeniak w tym wieku jest bardzo wrażliwy. Dlatego przynajmniej do momentu wykonania w całości planowanych szczepień omijaj te miejsca. Postaraj się znaleźć miejsca mało uczęszczane, w których Twój szczeniak będzie mógł spokojnie pobiegać i załatwić potrzeby fizjologiczne.
Socjalizacja nigdy się nie kończy
Bez względu na to, jak „dobrze zsocjalizowany” może być Twój pies, przez całe życie nieuchronnie natknie się na nowe rzeczy, których nigdy wcześniej nie doświadczył. Miejmy nadzieję, że podczas okresu socjalizacji stworzyłeś solidne podstawy, aby Twój szczeniak był gotowy na wszystko, co mu przyniesie życie. Tak czy siak, jeśli masz jakieś wątpliwości dotyczące wychowania i socjalizacji swojego szczeniaka rozmawiaj i konsultuj to z hodowcą.