Co to jest Fluffy Corgi?

Jeśli zakochałeś się w corgi, to prawdopodobnie w pewnym momencie natknąłeś się na puszystego corgi (Fluffy).

Co to jest Fluffy Corgi?
„Fluffy” to nazwa corgi, Cardigan lub Pembroke z długowłosą sierścią. Specyficzny gen, który powoduje puszystą sierść u corgi, nazywany jest „genem fluffy” i jest wynikiem recesywnej mutacji genetycznej sierści.
Ta mutacja oprócz długich włosów nie wywołuje żadnych schorzeń. Po prostu psy mają dłuższą sierść. W rzeczywistości, poza różnicą w długości sierści, corgi fluffy i standardowe corgi są w zasadzie tym samym psem. Co ciekawe mogą nawet urodzić się w tym samym miocie.

Niestety puszysta sierść jest uznana we wzorcu rasy za defekt urody i dlatego fluffiki nie mogą uczestniczyć w wystawach  i nie mogą być rozmnażane. Ponieważ nie są hodowane celowo, mogą być niezwykle trudne do zdobycia.

Fluffy a genetyka
Fluffy są wynikiem ukrytej (recesywnej) mutacji sierści, która jest nieświadomie przekazywana potomstwu.
Puszysty typ sierści pojawia się u potomstwa tylko wtedy, gdy oboje rodzice są nosicielami recesywnego genu fluffy i przekazują go dalej.
Szczeniak będzie musiał otrzymać oba „geny fluffy ” swoich rodziców, aby być puszystym. Jeśli otrzymają tylko jeden z dwóch, będą nosicielami genu fluffy , ale nigdy nie wytworzą puszystej sierści. Dopóki nie zostaną specjalnie przebadane geny sierści psa, nie można stwierdzić, czy są one nosicielami genu fluffy.

Jak to działa?
Kwadrat Punnetta poniżej przedstawia w jaki sposób te geny są przekazywane potomstwu. Każdy rodzic ma dwa geny sierści i przekazuje jeden z tych genów swoim szczeniętom. Szczenięta otrzymają gen od każdego z rodziców (jeden od mamy i jeden od taty). Dominujący gen określi rodzaj sierści. Jeśli szczeniak otrzyma 2 recesywne geny sierści, pokaże recesywny (puszysty) typ sierści.

W tabeli widzimy, że po dwóch standardowy corgi powinno się urodzić: Standardowe corgi wolne od genu fluffy  (SS) 25% przypadków Standardowe corgi nosicieli (Sf) 50% przypadków Fluffy corgi (ff)  25% przypadków

Dlatego w jednym miocie po rodzicach o standardowej sierści mogą urodzić się szczenięta: standardowe wolne od genu fluffy, standardowe nosiciele genu fluffy i szczenięta fluffy.

Czy hodowla lub kupowanie Corgi Fluffy jest nieetyczne?
Na początku chciałbym zaznaczyć że futro nie jest problemem zdrowotnym. To nic innego jak odmiana sierści, która nie pozwala uczestniczyć psu w wystawach.
Standard rasy dla sierści corgi mówi: „krótka lub średniej długości, o twardej strukturze. Odporna na warunki atmosferyczne, z dobrym podszerstkiem. Najlepiej prosta ”. Mając to na uwadze, fluffy nie mieszczą się w standardzie rasy. Ale tak naprawdę nie ma to znaczącego wpływu na ich funkcjonowanie.

Czy mój Corgi jest Corgi fluffy?
Kiedy rodzą się szczenięta, może być trudno rozróżnić szczenięta puszyste i standardowe.
Znaczące różnice między sierściami pojawiają się kilka tygodni po urodzeniu. W wieku 8 tygodni zwykle jest bardzo jasne, czy szczenię ma puszystą sierść. Dodatkowo można to zauważyć zwłaszcza gdy stoją obok swoich standardowo owłosionych kolegów z miotu.
To było krótkie wyjaśnienie zawierające podstawy genetyki i wiedzy kynologicznej na temat fluffy. Zapamiętajcie jednak, że oprócz długości sierści corgi fluffy nie różnią się niczym od tych ze standardowej długości sierścią. Który jest ładniejszy – o gustach się nie dyskutuje 🙂