Suplementy na stawy Twojego corgi

Jestem bardzo szczęśliwy, że mam szczęśliwe, zdrowe Corgi, a moim celem jest, aby tak było przez wiele lat. Kiedy po raz pierwszy zacząłem badać marki suplementów, byłem zszokowany ilością suplementów na stawy dla psów na rynku. Im więcej dowiedziałem się o występowaniu problemów ze stawami u psów, tym bardziej zdałem sobie sprawę, jak lukratywny jest rynek dla producentów suplementów na stawy. Istnieją setki, jeśli nie tysiące marek suplementów dla zwierząt domowych. Niestety, nie wszystkie są sobie równe – dlatego niezwykle ważne jest, aby przeprowadzić badania i znaleźć odpowiednią markę suplementu dla indywidualnych potrzeb Twojego corgi.

Czy suplementacja na stawy psa jest konieczna? Każda rasa psa ma naturalne słabości. W przypadku corgi to ich stawy i plecy. Ze względu na swoją karłowatą budowę i długie plecy są bardzo podatne na uszkodzenia szkieletu i rozwijające się w późniejszym życiu przewlekłe problemy z poruszaniem się. Jednak corgi nie są jedyną rasą z problemami ze stawami. Szacuje się, że 20% wszystkich psów (niezależnie od wieku) cierpi na chorobę zwyrodnieniową stawów (OA), co sprawia, że jest to najczęstsza choroba przewlekła, z którą borykają się psy. Choroba zwyrodnieniowa stawów to złożony stan obejmujący stan zapalny i zwyrodnienie jednego lub więcej stawów.

Co powoduje zapalenie stawów u psów? Niektóre czynniki prowadzące do choroby zwyrodnieniowej stawów to:

A) Budowa ciała – budowa fizyczna Twojego psa jest bezpośrednio związana z ryzykiem rozwoju OA. Psy z krótkimi nogami i długimi plecami są zwykle bardziej narażone w porównaniu z innymi.

B) Masa ciała – otyłość jest silnie skorelowana z rozwojem OA, ponieważ nadwaga powoduje dodatkowe obciążenie stawów, więzadeł i mięśni.

C) Nieprawidłowy rozwój stawów – niektóre psy są dotknięte nieprawidłowym rozwojem stawów, który zwiększa ich podatność na OA. Te stany są często obserwowane jako dysplazja bioder psa, dysplazja łokcia lub zwichnięcie rzepki.

D) Nadmierna aktywność ruchowa (bieganie przy rowerze, stanie na tylnych łapach, bieganie po schodach i po śliskiej nawierzchni) – powoduje nadmierne zużycie stawów i jest skorelowane z OA.

E) Kontuzje stawów i mięśni są również bardzo częstą przyczyną OA.

Należy również zauważyć, że „starzenie się” NIE JEST przyczyną OA ale suplementacja u zwierząt młodych lub starszych jest jak najbardziej wskazana.

Jakie składniki powinny znajdować się w suplementach na stawy psa?

Na rynku jest wiele produktów, więc określenie, który produkt jest odpowiedni dla Twojego psa, może być bardzo trudne. Najlepszym miejscem do rozpoczęcia jest przeczytanie listy składników aktywnych. Dobrze zbilansowany preparat na biodra i stawy powinien zawierać 5 następujących składników aktywnych:

Kolagen stanowi 70-90% więzadeł, mięśni i ścięgien psa. Kiedy poziom kolagenu w organizmie zostanie wyczerpany, bardziej prawdopodobne jest wystąpienie urazów, takich jak dysplazja stawu biodrowego i zerwane więzadła krzyżowe. Dodanie kolagenu do diety psa może pomóc w poprawie i utrzymaniu integralności ich stawów, nawet zanim zaczną się one pogarszać.

Glukozamina pomaga w utrzymaniu dobrej kondycji chrząstki znajdującej się w stawach, a także może naprawić uszkodzoną chrząstkę. Jest to bardzo korzystne dla aktywnych psów, które niszczą chrząstki podczas uprawiania sportu lub intensywnych zajęć.

Chondroityna chroni stawy psa przed enzymami, które mogą rozkładać chrząstki. Chondroityna jest powszechnie spotykana w suplementach, które zawierają również glukozaminę, ponieważ działają najlepiej razem.

Metylosulfonylometan (MSM) to sprawdzony środek przeciwbólowy i przeciwzapalny na stawy. Wiadomo, że jest silnym przeciwutleniaczem, który pomaga regulować normalną reakcję zapalną organizmu.

Kurkumina (kurkuma) to silne, naturalne zioło, które wspiera zdrową reakcję zapalną i dodatkowo pomaga organizmowi w naprawie uszkodzonych więzadeł, mięśni, ścięgien i stawów.

Teraz, gdy wiesz, jakie kluczowe składniki aktywne powinien zawierać Twój suplement, nadszedł czas, aby wejść nieco głębiej. Obowiązkowo czytaj etykietę, jeśli preparat nie zawiera podstawowych składników wymienionych wcześniej poszukaj innego! Porównuj zawartość substancji czynnych w dostępnych preparatach. Pamiętaj, że składnik, którego jest najwięcej jest wymieniony na początku listy. Patrz na datę przydatności do spożycia.  Aby zminimalizować obecność zbędnych nieaktywnych składników wybieraj suplementy w formie proszku.

NA KONIEC – Psy w naturalny sposób narażają swoje ciało na duże zużycie. Często ich ulubione zajęcia, takie jak bieganie lub zabawa w aportowanie, mogą obciążać mięśnie i stawy. Może to ostatecznie doprowadzić do bólu stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów, a nawet problemów z poruszaniem się. Ważne jest, aby odpowiednio wcześnie zacząć wspierać swojego psa, zapewniając mu wszystkie składniki potrzebne jego organizmowi do zachowania zdrowia. Suplementy są pełne tych ważnych składników, ale niezwykle ważne jest, aby wiedzieć, czym karmisz swojego psa. Nie ufaj suplementowi opartemu wyłącznie na uroczym opakowaniu lub sprytnym marketingu. Poświęć trochę czasu na dokładne zbadanie wszystkich aktywnych i nieaktywnych substancji rozważanego produktu i podejmij jak najbardziej świadomą decyzję. Twój corgi będzie Ci wdzięczny!