Welsh corgi w letnie upały

Kolejny ciekawy artykuł przychodni Provet tym razem o postępowaniu z psem podczas upałów. Tekst dotyczy wszystkich ras ale poniewaz welsh corgi pembroke podróżują wszędzie ze swoimi właścicelami poświęcony jest tej rasie w szczególności.

Lato już w pełni, czekaliśmy na nie cały rok. Psy jednak często unikają nasłonecznionych miejsc. W odróżnieniu od ludzi, psy nie mają tak zaawansowanych mechanizmów adaptacyjnych do wysokich temperatur. W głównej mierze pozbywają się nadmiaru ciepła poprzez dyszenie. Jednak w szczycie lata mechanizm ten może okazać się nieskuteczny, a rezultat tego tragiczny.

CZY WIESZ JAK CHRONIĆ PSA PRZED UPAŁEM?

Istnieje wiele czynników wpływających na zdolność organizmu do skutecznej wymiany ciepła oraz podatność psa na wysoką temperaturę:

1. odwodnienie organizmu

2. młody wiek (szczególnie poniżej 6 miesiąca życia)

3. nadwaga

4. podeszły wiek

5. zwierzę chore (szczególnie w trakcie leczenia, w okresie okołooperacyjnym, z chorobami układu sercowo-naczyniowego)

6. psy ras krótkoczaszkowych

Bez względu na przynależność pupila do którejkolwiek z powyżej przedstawionych grup należy znać zasady prawidłowej ochrony psa przed przegrzaniem.

JAK CHRONIĆ PSA PRZED UPAŁEM?

1. Nigdy nie zostawiaj psa w samochodzie – kabina samochodu w trakcie upału nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur w krótkim czasie. Bez względu na uchylone okno, włączony nawiew czy miskę z wodą, wnętrze samochodu może okazać się śmiertelną pułapką. Należy unikać zabierania psa ze sobą na przejażdżkę samochodem, szczególnie jeśli sytuacja wymaga pozostawienia go w aucie. Należy pamiętać, że według obecnie obowiązujących przepisów ze względu na ochronę życia i zdrowia zwierzęcia, osoba, która natknie się na psa zamkniętego w aucie może bezkarnie stłuc szybę i wydobyć zwierzę z wnętrza.

2. Dostęp do wody – należy pamiętać, że zarówno w domu jak i na spacerze, zawsze zapewnij swojemu psu dostęp do świeżej, czystej wody. Na zewnątrz najlepiej mieć pod ręką butelkę i miskę. W domu pilnujemy aby woda była wymieniana kilka razy dziennie.

3. Unikaj spaceru w upał – długość i intensywność spaceru powinna być dostosowana do panującej temperatury. Latem zaleca się dłuższe spacery jedynie we wczesnych godzinach porannych lub wieczorem. Gdy Słońce w pełni, wyprowadzać należy krótko, tylko w celu załatwienia potrzeb zwierzęcia.

4. Unikaj betonu i asfaltu – nawierzchnie sztuczne latem nagrzewają się do bardzo wysokich temperatur, co grozi oparzeniem opuszek psa. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest unikanie takich miejsc i spacer na trawniku bądź w lesie.

5. Schładzaj psa – zapewnienie cienia, moczenie sierści wodą, wykopanie dołu w ogródku. Unikaj nakładania mokrych tkanin na ciało zwierzęcia.

6. Unikaj kagańców – szczególnie tych, które nie pozwalają psu na dyszenie.

7. Dbaj o sierść – odpowiednie wyczesywanie sierści może pomóc zachować psu odpowiednią temperaturę ciała. Pamiętaj o wizytach u psiego fryzjera!