WIELKA BRYTANIA

Nasza ostatnia wycieczka do UK. To był bardzo miły czas. Spotkaliśmy wielu cudownych ludzi: Sussie Wiles, Barry i Sue Coulson, Fran Fricker. Widzieliśmy piękne corgi i mogliśmy dotknąć prawdziwej historii tego kraju.


Odwiedziliśmy Windsor – miasto w hrabstwie Berkshire w Anglii. Windsor jest częścią unitary authority Windsor and Maidenhead.
Windsor słynie ze znajdującego się tam zamku, który jest główną siedzibą aktualnie panującej Królowej Elżbiety II, która – rezygnując w 1917 ze swego oryginalnego, niemieckiego nazwiska – nowe zaczerpnęła właśnie od nazwy tej miejscowości. 


Kolejnym miejscem, które zobaczyliśmy to Stonehenge. Jedna z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych, pochodząca z epok neolitu i brązu. Stonehenge położone w odległości 13 km od miasta Salisbury w hrabstwie Wiltshire w południowej Anglii. Najprawdopodobniej związany z kultem Księżyca i Słońca. Obiekt od 1986 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Stonehenge ma status Scheduled Ancient Monument od 1882 roku. Właścicielem Stonehenge jest Korona Brytyjska i zarządzany przez organizację English Heritage.A na deser zwiedziliśmy łaźnie rzymskie w Bath. Miasto w Anglii, w hrabstwie Somerset, położone 159 km na zachód od Londynu i 21 km od Bristolu. Miasto położone jest w dolinie rzeki Avon, w miejscu, gdzie występowały naturalne wody geotermalne. Kolonizatorzy rzymscy wybudowali tu łaźnie i świątynię i nazwali to miejsce Aqua Sulis. W roku 973 w Bath koronowano na króla Anglii Edgara. Za czasów georgiańskich miasto było popularnym ośrodkiem wypoczynkowym. Z tego okresu pochodzi wiele budowli w stylu epoki.


Bath uzyskało status miejsca dziedzictwa światowego w roku 1987. Obecnie jest centrum kulturalnym, uniwersyteckim i turystycznym, które rocznie odwiedza ok. 3 800 000 osób.


Podróżując do UK zawsze płyniemy z Dunkierki do Dover korzystając z usług DFDS, wiodącego światowego operatora promów. DFDS oferuje wiele tras promowych z popularnych europejskich portów na kontynencie do Zjednoczonego Królestwa, a także trasy w Skandynawii i przez Bałtyk.