Pierwsze dni w nowym domu

Poznajmy się: najważniejsze jest aby w prawidłowy sposób zapoznać szczeniaka z nowym domem i oczywiście nowymi domownikami, do których zaliczamy nietylko ludzi ale również inne zwierzęta. Oczyswistym jest, że wszyscy jednocześnie chcemy poznawać nowego członka naszej rodziny. To wielki błąd! Postarajmy się powstrzymać! Rozłóżmy to w czasie, podchodźmy pojedyńczo co jakiś czas a dopiero na koniec poznajmy naszego malucha z innymi zwierzętami. Nie wychowujmy naszego szczeniaka od pierwszych godzin w naszym domu. Dajmy mu kilka dni na adaptację . Ważne jest aby nie wykonywać gwałtownych ruchów, mówić spokojnie, nie ekscytować się. Dać szczeniakowi możliwość podjęcia decyzji, czy już jest gotowy aby do nas podejść, czy może za chwilę. Najważniejsze – pośpiech i ekscytacja w procesie poznawania się jest niedpuszczalna.

Toaleta: po przyjeździe zabierz szczenię na zewnątrz. Postaraj się nie mówić do niego, nie rozpraszać aby spokojnie mógł się załatwić. Od samego początku ucz szczeniaka toalety na zewnątrz. Hodowca zadbał już o to, ale Twój dom, otoczenie to same newsy dla niego. Obserwuj jeśli szczeniak właśnie zjadł, obudził się lub jest pobudzony i czegoś szuka, wtedy natychmiast wyjdź z nim na zewnątrz.

Pierwsza noc: najlepszym miejscem do spędzenia pierwszej nocy przez szczeniaka nie będzie legowisko w salonie ani klatka, tylko nasza sypialnia w której szczenię będzie słyszeć nasz oddech, nawet jeśli będzie to chrapanie 🙂 Wtedy też będziemy mogli mieć stała kontrolę nad tym co się dzieje.

Stały nadzór, bliskość opiekuna, pozytywne nastawienie to niezbędne rzeczy w pierwszych dniach szczeniaka w nowym domu.